ინფრასტრუქტურის მინისტრი ფოთში, მდინარე რიონზე ახალი ხიდის მშენებლობის სამუშაოებს გაეცნო
მდინარე რიონიზე ფოთის ახალი საავტომობილო ხიდისა და მისასვლელი გზების მშენებლობა ინტენსიურად მიმდინარეობს. პროექტი ფოთისთვის და მთლიანად ქვეყნის სატრანსპორტო სისტემისთვის სტრატეგიული მნიშვნელობისაა.
მდინარეზე შენდება ფოლად-რკინა-ბეტონის 8-მალიანი ხიდი, რომლის სიგრძე 436 მეტრია. პროექტი ასევე ითვალისწინებს 2 კილომეტრი სიგრძის მისასვლელი გზების მოწყობას. სამშენებლო სამუშაოების საერთო ღირებულება 60.8 მილიონ ლარს შეადგენს და ფინანსდება აზიის განვითარების ბანკის სესხითა და სახელმწიფო ბიუჯეტის თანადაფინანსებით.
ფოთის ახალი ხიდი და მისასვლელი გზები წარმოადგენს აღმოსავლეთ-დასავლეთის საერთაშორისო ავტომაგისტრალის მნიშვნელოვან მონაკვეთს. ახალი ხიდის მშენებლობა მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს როგორც ადგილობრივი მოსახლეობის უსაფრთხო გადაადგილებას, ისე ქვეყნის ეკონომიკური და ლოგისტიკური ფუნქციის გაძლიერებას რეგიონულ და საერთაშორისო დონეზე.
მიმდინარე სამუშაოებს ინფრასტრუქტურის მინისტრი რევაზ სოხაძე, სამეგრელო-ზემო სვანეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულ დავით ვერავასთან, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარესთან, ლევან დარახველიძესთან, ფოთის მუნიციპალიტეტის მერთან ბექა ვაჭარაძესთან და საკრებულოს თავმჯდომარე ალექსანდრე ტყებუჩავასთან ერთად ადგილზე გაეცნო.